Uprchlická situace v Řecku - Kos, Rhodos, Kréta, Zakynthos, Samos

Aktuality
Aktuální situace v Řecku

Aktuální situace v Řecku

26.5.2016

 

 

Během minulého roku zažil řecký ostrov Kos příliv uprchlíků, především ze Sýrie. Díky místním úřadům, politikům a dalším subjektům se podařilo uprchlíkům nabídnout cennou pomoc a podporu jako projev solidarity a byl vypracovaný efektivní systém hromadné evakuace do vnitrozemí Řecka. Nijak při tom nedošlo k ohrožení nebo jakémukoliv jinému narušení dovolené zahraničních turistů.

 

Od počátku roku 2016 se počet uprchlíků dramaticky snížil a v současné chvíli je zaznamenán nulový přírůstek. Starosta ostrova oficiálně informoval, že na Kosu se aktuálně nachází 62 uprchlíků, kteří budou v dohledné době převezeni na pevninu, aby odtud mohli pokračovat dále do Evropy.

 

Kos se svými nekonečnými plážemi, historickými památkami, typickou architekturou a výjimečnou pohostinností je a i nadále zůstává čtvrtým turisticky nejoblíbenějším řeckým ostrovem.

 

Podívejte se na aktuální dění v hlavním městě Kosu na webkamerách:

http://www.kos.gr/en/kos/SitePages/webcams.aspx

 

Situace na dalších ostrovech

V současné době medializované problémy na řecko-makedonské hranici se nijak netýkají situace na hlavních řeckých ostrovech. Další ostrovy v bezprostřední blízkosti tureckého pobřeží (Lesbos, Chios a Samos), kam směřují plavidla běženců již od loňského roku, mají taktéž vypracovaný systém hromadné evakuace do řeckého vnitrozemí a na ostrovech se tudíž ve větších počtech běženci nezdržují.

 

Žádný problém s nelegální migrací nemá například Rhodos, který sice leží u tureckého pobřeží, ale ve větší vzdálenosti a není ve směru hlavní migrační vlny. Žádné problémy nemají ani další řecké ostrovy, jako např. Kréta, Korfu či Zakynthos.

 

Nabídka zájezdů do Řecka

 

 

 

 

Zdroj: Thomas Cook, www.kos.gr