Dovolená a výlety - Sardinie

Aktuality
5 rájů dlouhověkosti

5 rájů dlouhověkosti

18.4.2017

 

 

Jednou z letos velmi žádaných destinací je Sardinie. A věděli jste, že na Sardinii existuje oblast patřící mezi tzv. pět modrých zón, které se vyznačují extrémní dlouhověkostí? 

Jedná se o oblast Barbagie (provincie Nuoro a Ogliastra). Žije zde desetkrát více stoletých lidí než v západní Evropě a podle místních má na jejich pevném a nezničitelném zdraví zásluhu čistý vzduch, průzračná voda a kvalitní těžké červené víno, které Sardinci pijí ke každému pokrmu. 

Řekněte, nestojí za to se sem podívat a přesvědčit se na vlastní oči?

  

Letecké zájezdy na Sardinii

 

 

Pokud by Vás zajímalo, která další místa patří mezi tyto tzv. modré zóny, jsou to ostrov Ikaria v Řecku, Loma Linda v Kalifornii v USA, ostrov Okinawa v Japonsku a poloostrov Nicoya v Kostarice.

Fenoménem dlouhověkosti se zabývá řada vědců a badatelů z celého světa, mj. i Dan Buettner, který své poznatky o životních zvycích obyvatelů výše uvedených míst shromáždil do knihy „Modré zóny: Ponaučení, jak žít déle, od lidí, kteří žili nejdéle". Tyto tajuplné "modré zóny", jak je Dan Buettner nazývá, jsou rozesety po celém světě. Každá je jiná, ale přesto existuje několik věcí, které je spojuje a které možná budou stát za tajemným zdravím tamních občanů.

Je to např. pestrá a hlavně přiměřená strava s dostatkem zeleniny. Bylo již prokázáno, že nízkokalorická strava prodlužuje život.

Život tamních lidí je smysluplný a naplněný, v obklopení rodiny, přátel a komunity. Nikdo není nikdy sám a každý někam patří.

I lidé žijící na těcho místech občas zažívají stres a spěch, ale umějí si odpočinout, zrelaxovat a stresu se zbavovat.

Zajímavým pojítkem je dále fakt, že tamní lidé v podstatě neznají pojem "odejít do důchodu", ale naopak vedou naplněný a velmi aktivní život i ve stáří. Neustále něco dělají, stavějí, zahradničí ...

A v neposlední řadě všechny tyto lidi pojí dostatek každodenního přirozeného pohybu na slunci v teplém klimatu ☀